Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / DENİZ ERGÜREL / Cepten video montajı yapabileceğiniz uygulamalar
03 Aralık 2014

Cepten video montajı yapabileceğiniz uygulamalar

Akıllı telefonları için birer haber, hatta belgesel kamerasına dönüştüren bu uygulamalarla her an daha etkin gazetecilik mümkün

 
Akıllı telefonların kamera özellikleri her geçen yıl biraz daha artıyor. Son yıllarda piyasaya çıkmış bir çok model, görüntülü habercilik için rahatlıkla kullanılabilir. Full HD kalitede video kaydı yapabilen bu cihazlar profesyonel video kameralarını aratmayacak özellikler sunuyor. Cepte taşınabilir olmaları da büyük rahatlık. Üstelik bazı uygulamalar sayesinde, profesyonel montaj setlerine de ihtiyacınız yok. Çektiğiniz görüntüleri doğrudan montajlayabilir ve anında yayına hazır hale getirebilirsiniz. Bu uygulamalardan dikkatimi çekenleri aşağıda listeledim.
 
iMovie (iOS)
 

 
Apple’ın geliştirdiği iMovie, kullanımı hem kolay hem de etkili bir video montaj uygulaması. iPhone, iPad ve Mac versiyonları var. Basit bir hareketle videoları kesip, montaj yapabiliyorsunuz. Video geçişlerine efekt ekleme, görüntüleri renklendirme, video üzerine yazı yazma ve video üzerine ses okuma gibi oldukça kullanışlı özellikleri var. Uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz
 
Pinnacle Studio (iOS)
 


 
iPhone veya iPad’de video montajı yapmak için oldukça detaylı seçenekler sunan bir uygulama. Hobi amaçlı video montaj işlerinde olduğu kadar profesyonel video yayıncılığında da kullanılabilecek bir ürün. 16 farklı geçiş efekti ve 3D animasyon oluşturabiliyorsunuz. Uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz.
 
AndroVid Pro (Android)
 

 

Android cihazlar için geliştirilmiş olan bu uygulama, basit video montaj işlemlerini yapmanıza yardımcı oluyor. iMovie veya Pinnacle Studio gibi kapsamlı değil, ama kullanışlı. Deneme amaçlı olarak ücretsiz versiyona bir göz atabilirsiniz. Ücretli versiyonu ise bu linkten indirmeniz mümkün.
 
Movie Edit Touch 2 (Windows 8)
  
Windows işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler için geliştirilmiş bir uygulama. Kulanışlı bir ara yüzü var. Ücretsiz olarak kullanmak mümkün, ama bazı ekstra özellikler paralı. Uygulamayı Windows Mağazası’ndan indirebilirsiniz.
 
 
* Teknoloji yazarı Deniz Ergürel’in gazeteciler için akıllı telefon uygulamalarını konu alan yazıları P24’te devam edecek.
@denizergurel, 
www.denizergurel.net

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.