Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / DENİZ ERGÜREL / Gazeteciler için akıllı telefon uygulamaları
07 Kasım 2014

Gazeteciler için akıllı telefon uygulamaları

Recordium adlı uygulama, söyleşi yapmayı ve kayıtları çözmeyi teknik açıdan kolaylaştırıyor


 
Ses kaydı almak gazetecilik mesleğinin en önemli parçalarından birisi. Gerek söyleşi veya röportaj yaparken, gerekse bir basın toplantısında ses kaydı almak olmazsa olmaz. iPhone ve iPad için geliştirilmiş olan Recordium adlı uygulama işte tam da bu iş için biçilmiş kaftan. Bu uygulamayla hem kayıt yapmak, hem kaydı dinlemek, hem de ses kayıt arşivine sonradan erişmek oldukça kolay. Üstelik analog bir kayıt cihazından çok daha gelişmiş özellikleri var.
 
Ekran üzerindeki “Record” simgesine dokunup anında kayda başlıyorsunuz. İstediğiniz zaman kaydı durdurup tekrar başlamak veya başka bir uygulama açıkken arka planda ses kaydı almak mümkün. Ses kaydı sırasında not alıp, fotoğraf çekebilir veya ses kaydının önemli bölümünü işaretleyip sonradan bu kısmı dinleyebilirsiniz. Kayıtlarınızı Dropbox, Evernote veya iCloud’a yükleyip, ses arşivinizi kazayla silme riskine karşı önlem alabilirsiniz.
 
8.11 KHz'den 44.1 KHz'ye kadar farklı ses kalitesi sunan bu uygulama WAV, CAF, AIFF ve MP4 formatlarında kayıt yapabiliyor. Uygulamanın en iyi özelliklerinden birisi de ses kaydını kolayca dinleme imkanı vermesi. Ses dosyası üzerinde istediğiniz bölümü dinleyebilir, dosyayı hızlı veya yavaş okutabilirsiniz. Kayıt sırasında sorun yaşamamak için cihazınızı uçak moduna alıp, telefon aramalarına kapatmakta yarar var.
 
Uygulamayı iOS cihazınıza indirmek için tıklayınız


 
 
 
* Teknoloji yazarı Deniz Ergürel’in “gazeteciler için akıllı telefon uygulamaları” yazıları P24’te devam edecek.
@denizergurel,
www.denizergurel.net

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.