Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / ÜMİT KIVANÇ / Clinton, Trump, uçaklar, kızlar
03 Eylül 2019

Clinton, Trump, uçaklar, kızlar

Bu yıl Epstein yeniden tutuklandığında projektörlerin hemen üzerine çevrildiği simâların başında Clinton geliyordu

Epstein rezaleti patladığında herkesin en çok sorduğu sorulardan biri, hangi mevki-makam ve şöhret sahibi erkeklerin bu adamın kurduğu pedofili çarkına katıldığıydı. “Lolita Express” lakaplı uçağa binenlerden en çok ikisi üzerinde duruldu -haliyle: ABD’nin eski başkanı Bill Clinton ve şimdiki başkanı Donald Trump.

Bu ikisinin Jeffrey Epstein’le, öyle şurada burada bir-iki defa karşılaşmanın ötesine geçen ilişkileri var mıydı peki? Tıklatma tuzağı kuruyor gibi yapmadan söyleyeyim: Vardı. Peki bu iki adam, Epstein’in uçağında veya başka mekânında küçük kızlarla yattılar mı? Muhtemelen hayır. Küçük olmayanlarla başka haltlar yediler mi? Bilmiyoruz, olabilir.
 
Uçakta kızlar da vardı
 
Bill Clinton, Epstein’in Boeing 727’siyle yirmiden fazla seyahat yaptı. Bunların bazıları aktarmalı seyahatler olduğu ve çoğu zaman her etaba ayrı uçuş kayıtları tutulduğu için, Clinton’ın elemanları bu sayıyı daha az gösteriyor, eski başkanı sevmeyenler de sayı arttıkça artsın diye uğraşıyorlar.Öncelikle, çok para kazanan ve hele bu arada kirli işler çeviren bir zengin adamın siyasetçilerle yakın ilişki kurmaya çalışmasında tuhaflık yok. Epstein, Clinton Global Initiative’in kurucu bağışçıları arasındaydı.

Clinton’ın Epstein’in uçağıyla en çok ilgi çeken yolculuğu, 2002’deki Afrika macerası. AIDS/HIV ve yoksullukla mücadele konusundaki bilinci yükseltme ve çalışmalara fayda sağlama gibi bir amaçla çıkılan seyahatte, Güney Afrika, Nijerya, Gana, Ruanda ve Mozambik’e gidildi. Clinton bu gezinin dokuz gününe katıldı. Ghislaine Maxwell ve Sarah Kellen ise beşer gününe.

Uçakta Clinton’la birlikte, eski başkanın çok yakın dostu (daha sonra Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde yeralacak) Gayle Smith, milyarder Ron Burkle, ünlü oyuncular Kevin Spacey ile Chris Tucker da vardı.

Bir potansiyel oyuncu daha vardı, beş gün boyunca: Chauntae Davis. Telefon numarası Epstein’in meşhur “siyah defter”ine “Masaj/Kaliforniya” notuyla kaydedilmiş 27 kadından biri. Davis bugün HBO dizisinde (Enlightened) rol almış  oyuncu; ama 2002’de henüz 23 yaşındaydı ve soft pornolar yapan bir film şirketinin çektiği, Exposed adlı filmde “iç çamaşırı mankeni” rolünde yeralmıştı. Uçakta nasıl bir roldeydi, bilmiyoruz. Ancak Epstein ağının merkezinde yıllarca bulunan ve bu konuda bize en geniş bilgileri veren Virginia Giuffre’ye dayanarak, Clinton’ın -ve birazdan sözedeceğimiz Trump’ın- kızlara çok yaklaşmadığını düşünmemiz gerekiyor. Şimdi kaldırılmış bulunan LinkedIn sayfasında Chauntae Davis, İsveç masajında sertifika sahibi olduğunu ileri sürüyormuş; belki masaj yapıyordu.

Epstein bu gezi boyunca Clinton’dan çok etkilendi; öyle anlattı. Bill Clinton odaya girdiğinde yabancı liderlerinin yüzünün ne hale girdiğini şöyle tarif etmiş: mahalle arasında boks yaparken birden karşıdan Mike Tyson gelse ne hale girerseniz öyle…

Clinton’un bir sözcüsü de şunları söylüyordu: “Jeffrey hem başarılı bir finansçı hem de inanmış bir hayırsever. Global piyasalar hakkında isabetli görüşleri ve 21. Yüzyıl bilimi hakkında derinlemesine bilgisi var. Özellikle son Afrika yolculuğumuzda demokratikleşme, yoksulların güçlendirilmesi, yurttaşlık hizmetleri ve HIV/AIDS ile mücadele konularında derinlemesine fikirlerini ve cömertliğini takdir ettim.” Epstein’in marifetleri henüz ortaya dökülmemişti.

Ancak döküldükten sonra ne olduğu da belirsiz. Clinton’ın Georgetown Üniversitesi’nden arkadaşı Arnold Paul Prosperi, Epstein’i hapisteyken 20 defa ziyaret etti. 1995’te Revlon’ın başkanı Ron Parelman’ın evsahipliği yaptığı yemekte Clinton ve Prosperi, Epstein’le aynı masada oturmuşlardı.

TrafficKing kitabının yazarı Conchita Sarnoff, Clinton’ın katıldığı “Lolita Express” seferlerinde “küçük yaşta kızlar”ın da bulunduğunu ileri sürdü. Gerçekten pek çok kadın ismi vardı uçuş kayıtlarında. Bu aslında bambaşka bir açıdan da problemli durumdu: ABD’de de reşit olmayanların uçabilmesi için anababanın yazılı izni lazım. Bu şart hiçbir “Lolita Express” seferinde aranmamıştı.

Bu yıl Epstein yeniden tutuklandığında projektörlerin hemen üzerine çevrildiği simâların başında Clinton geliyordu. Clinton’ın sözcüsü Angel Ureña, patronunun Epstein’le ilişkisini on yıl önce kestiğini açıkladı. Sözcü, Epstein’in “korkunç suçlarıyla” eski başkanın alâkasının bulunmadığını söylüyor, Clinton’ın bütün seyahatlerinde Gizli Servis tarafından korunmayı tercih ettiğine, yanında hep birtakım görevlilerin bulunduğuna dikkat çekiyordu.

Ama 2008 skandalından iki yıl sonra, o “korkunç suçlar”ın baş faillerinden Ghislaine Maxwell, Chelsea Clinton’ın düğününde davetliler arasındaydı.
 
Trump bir iş çevirdi mi?
 
Trump ile Epstein ilişkisini en güzel gösteren görüntüler, bu yıl skandal patladıktan kısa süre sonra MSNBC’den birilerinin arşivi kurcalamasıyla ortaya çıktı. 1992’de, Trump’ın evsahibi olduğu, Mar-a-Lago’daki bir partiye, Epstein birileriyle beraber geliyor, buyur ediliyor, ortada azıcık da zorlamayla, çok eğlenir görünen amigo genç kadınlar topluluğu var, Trump bunlardan biriyle öpüşüyor, öbürünü sıkıştırıyor, Epstein’le birlikte, dans eden kadınları izleyip onlar hakkında konuşuyorlar, Trump Epstein’in kulağına eğilip birşeyler fısıldıyor, Epstein bir ara gülmekten katılıyor… (Bu görüntüleri izlemek isterseniz, en kalitelisi üç parça halinde, şurada, şurada ve şurada.)

2000 Nisan’ında yakın ilişki sürüyordu. Epstein, bu defa Ghislaine Maxwell’le birlikte, New York’un LaGuardia havalimanında Trump’ın özel uçağına binmekteydi. Bu yolculuğu ilginçleştiren, yanlarında hayli genç bir kızın da bulunmasıydı. Sahneye şahit olan gazeteci, “15-20 arasındaydı, tahmin etmek zordu,” diyecekti. Makyajı, giyimi kuşamı, kızın yaşını tahmin etmeyi zorlaştırıyordu. Gazeteci, “Herhalde evliler, bu da yeğenleri,” diye düşünmüştü.

Ghislaine Maxwell Mar-a-Lago’dan Virginia’yı kapınca -ve Trump muhtemelen kızın sonraki konumu ve macerasından haberdar olunca- işlerin değiştiği, Trump’ın Epstein’i Mar-a-Lago’ya sokmadığı, zaman zaman basında kendine yer bulan bir görüş. Bu inandırıcı mı? Değil. Çünkü şımarık zengin başkan Donald Trump, henüz başkan değil de sadece şımarık zenginken, 2002’de, New York dergisine, “Jeff’i on beş senedir tanırım. Şahane adam,” demişti. “Birlikte çok eğlenirsiniz. Hattâ diyorlar ki, o da güzel kadınlardan benim kadar hoşlanıyormuş, çoğunlukla da daha genç olanlarından.” Virginia’nın “transferinin” üzerinden neredeyse iki yıl geçmişti. Belki de Trump laf sokuyordu. Gerisini şöyle getirmişti: “Şüphe yok ki, Jeffrey sosyal hayatının tadını çıkarıyor.”

2000 yılında Trump’ın özel uçağına binerlerken yanlarındaki kız Virginia idiyse, hikâye değişir, her şey bambaşka renge bürünür haliyle. Öte yandan, böyle olsa şimdiye kadar ortaya çıkmaması mucize olurdu.

Trump ile Epstein arasında çelişki, Palm Beach’teki bir malikâneye ikisinin de talip olması üzerine doğdu. Huzurevleri patronu Abe Gosman’ın Maison de l’Amitie (Dostluk Evi) adlı dev malikânesi iflas nedeniyle satışa çıkarıldığında iki hırslı adam da mülke sahip olmak istedi. Birbirlerinin arkasından, “Donald’ın öyle konuştuğuna bakmayın, parası yok!” - “Jeffrey’inki sadece lafta, o para onda nerede!” diye atıp tuttuktan sonra, artırmayı Trump kazandı, villayı yaklaşık 41,5 milyon dolara aldı. Daha sonra yaklaşık iki katına satıp muazzam para kazandı.

Bu çekişmenin aralarını açtığı söyleniyor. Hakikaten, böylesi daha mantıklı. Yoksa, 15 yaşında bir kızı kim sömürmüş, kim alıp nasıl kullanmış, böyle şeyleri umursayacak adamlardan bahsetmiyoruz.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet
12- “Madame”: Ghislaine Maxwell

13- “Evin hanımı”nın rolleri
14- Virginia: Modern zaman kölesi
15- Zayıf yerinden yakalamak
16- Ekip: Avcılar, asistanlar
17- Sosyete, mutfak, uşak ve kız

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.