Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / ÜMİT KIVANÇ / Sosyete, mutfak, uşak ve kız
02 Eylül 2019

Sosyete, mutfak, uşak ve kız

Epstein’in evindeki yemeklerde siyasetçiler, sanatçılar, bilimadamları, medya patronları, emlak baronları, mankenler, hattâ sihirbazlar bile vardı

Zayıf yerlerinden yakalanan “av”lar ve “efendi” tarafından işe koşulan “avcı”lardan sonra, “efendi”nin muhitine azıcık göz atalım.

22 Temmuz günü New York Magazine’in “Intelligencer”inde on editörün imzasıyla yayımlanan yazı şu başlığı taşıyordu: “Jeffrey Epstein’i telefonla arayan kimdi?” Gazeteciler, skandal kahramanının eşi dostu, sosyal ve iş çevresi incelendiğinde varılan sonucu şöyle özetlemişlerdi: “New York seçkinlerinin berbat bir portresi ortaya çıkıyor”.

Haklılar. Epstein’in varoluşuyla ilgili temel sorunlar, bütün toplum hayatı ve insanlık durumu üzerine sorulara kapı açıyor.

Daha somuta inildiğindeyse, bu adamın servetini ve çevresini nasıl edindiği başlıbaşına esrarengiz olduğu kadar ibretlik mevzu. (Victoria’s Secret ve Les Wexner’i herhalde unutmadık.) Epstein’in, şu ya da bu şekilde edindiği bir çevresi var, önemli, güçlü, kimisi konumuna rağmen insandan sayılmayabilecek, ama kimisi işlerinde başarılı, pekâlâ ciddîye alınabilecek simâlar. Bunlar bu adamın uçaklarıyla şuraya buraya gittiler, onun konuğu oldular, villasında, adasında, çiftliğinde, gösterişli evinde vakit geçirdiler. Ve küçük yaştakilere cinsel tasallutla suçlanıp hapis yattıktan sonra çıkıp geldiğinde, bir kısmı ondan uzaklaştıysa da, bazıları onu yeniden davetlerine, partilerine, çevrelerine kabul ettiler. 2010’da, Palm Beach skandalı, o utanç verici anlaşma ve ayrıcalıklı hapis mevzuları taptazeyken, “milyarderler yemeği” gibi bir organizasyonda Jeff Bezos ve Elon Musk’la aynı ortamdaydı. Aynı yıl Harvard’ın web sitesinde bağışları nedeniyle övülüyordu. Epstein’in yanısıra, onunla birlikte, onun için çevirdiği işler en geç Palm Beach skandalından itibaren herkesçe bilinen Ghislaine Maxwell de New York ve Los Angeles partilerinde boy gösterebiliyordu. 2014’te “Vanity Fair Oscars” gecesinde, derginin genel yayın yönetmeni Graydon Carter, Elon Musk ve Harvey Weinstein’le birlikte görüntülenmişti. (Carter, 2003’te yayımladıkları ayrıntılı Epstein röportajından iki kızkardeşin cinsel taciz iddialarını çıkarttıran gazeteciydi.)

Birçok kodaman, ünlü, etkili insan, Epstein’in etrafında mütemadiyen “aşırı genç” kızları görmüştü, birçoğu küçük kızlara merakının farkındaydı. Hemen hiç ses etmemişler, ettiklerinde bunları espri konusu yapmışlardı. Cinsel saldırgan diye kayda geçtiğinde uzak duranların çoğunun tavrını şekillendiren güdü, suçun kabul edilemezliğinin gereğini yapma değil, “bana da bulaşır” kaygısıydı.

Palm Beach skandalından sonra Epstein’i yine ortalıkta dolaşır gördüğünde, New York Social Diary editörü David Patrick Columbia şöyle yazmıştı: “Hapiste yatmış olmanın artık önemi yok. New York sosyetesinden seni dışlamalarına yolaçacak tek şey yoksulluktur.”

Sosyetenin umursamazlığı, Epstein’in, karanlığında o kabul edilemez varoluşunu sürdürdüğü sessizliği, göz yummayı izah etmeye yeter mi? Muhtemelen yetmez. O halde, ortamı yakından bilen gazetecilere kulak vererek akıl yürütelim: Epstein’in hiç suç işlememişçesine ortalıkta dolaşabilmesi, kabul görmesi, “bir şey” karşılığında oldu, diye düşünüyor çoğu. Ya “Lolita Express”te bedava seyahatler ya mühim insanların mühimlik puanını artıran celebrity partilerine ve yemek davetlerine katılım ayrıcalığı ya da ABD’li gazetecilerin “bir-iki kilo kadın eti” diye ifade ettiği, bizde genellikle “taze et” tâbir edilen armağan. Bilimadamları için çekim gücü yaratan bol keseden bağışlara özel olarak işaret etmeliyiz. Özel masaj seanslarından onların da yararlandığını unutmadan.

Durduk yerde Epstein’in cinsel suçluluk derecesinin düşürülmesini talep eden ve ilgili yargıca, “Hayatımda böyle şey görmedim!” dedirten New York Bölge Savcısı Cy Vance Jr. gibilerin tavrıysa herhalde bildiğimiz basit rüşvetle açıklanabilir.

Epstein, ABD yerleşik nizamının en önemli kurumlarından Üçlü Komisyon ve Dış İlişkiler Konseyi’ne üyeydi. 2008’de yargılanıp mahkûm olduktan sonra üyelikten çıkarıldı. Yani pedofili şebekesi işler haldeyken buraların mensubuydu. Sanırım bir seri tecavüzcünün yerleşik nizam içindeki yeri tartışılacaksa buralardan başlamak iyi olurdu.

Epstein’in evindeki yemeklerde TV ankorları, siyasetçiler, sanatçılar, bilimadamları, medya patronları, bankerler, emlak baronları, bilgi-işlemciler, otel sahipleri, manken ve modeller, hattâ sihirbaz David Copperfield bile vardı. Etrafta hep güzel genç kızlar, bazen “ithal” genç kadınlar bulunuyordu. Virgina Giuffre, dillere destan Naomi Campbell’in kendilerine -evdeki “kızlar”a- çok kötü davrandığını anlatmıştı.
 
“Jeffrey’den uzak dur!”
 
Peggy Siegal, “Holywood’a açılan kapının” anahtarını elinde tutan biri gibiydi. Kokteyller, yemekler, türlü davetler, kapalı toplantılarda, temsil ettiği filmlerin yıldızlarıyla birlikte film izleme seansları düzenlerdi. The Holywood Reporter’daki bir yazıda, “paranın satın alamayacağı bir sosyal sermaye”ye sahip olduğu söyleniyordu.

Epstein New York’a döndüğünde Siegal onun sosyeteye tekrar kabulü için uğraştı. Kadın, dostunun küçük kızlara tasallut için şebeke kurmaktan değil, basitçe fuhşa teşvikten hüküm giymiş olmasının ardına sığınarak, onunla ilişkisini kesmek için sebep görmediğini söylemişti. Mahkûma günde 12 saat ofis izni verilmesi, pek ağır bir suç işlenmediği izlenimini yaratıyordu. “#MeToo’dan önceki kültür, ‘cezanı çektin, affedildin’ tarzındaydı. O da cezasını çektiğini ve o yolu terk ettiğini söylüyordu.” Siegal, tabiî, küçük kızlar meselesini bilsem onunla dostluğumu sürdürmezdim, diyordu.

Ancak Siegal’ın üç eski çalışanı gazetecilere bilgi-belge verince anlaşıldı ki, kadınla Epstein arasında bir tür alışveriş ilişkisi var. Epstein kadına hediyeler veriyor, seyahat harcamalarını karşılıyor, kadın da müşterileri için düzenlediği davetlere, onlara haber vermeksizin Epstein’i çağırıyordu.

Epstein hapisten çıktıktan sonra katıldığı ilk davet, Wall Street: Money Never Sleeps (Para Hiç Uyumaz) filminin özel gösterimiydi. Mâlî işlerden ahbabı Leon Black ile görüntülendi, hâlihazırdaki Maliye Bakanı Wilbur Ross’la sohbet etti, New York’un eski belediye başkanı, şimdi Başkan Trump’ın danışmanı ve avukatı Rudy Giuliani’nin yanında oturdu. Mart 2016’da Epstein, Warner Bros.’un Batman v. Superman: Dawn of Justice (Batman Süpermen’e Karşı: Adaletin Şafağı) filminin gösteriminde Siegal tarafından konuklara takdim edildi. Warner Bros.’tan birine “bu herif burada ne arıyor?” diye sorulduğunda adam cevap vermedi.

Siegal için “Epstein’in eğlence dünyasıyla bağlantısı” deniyordu. Yanında hep genç kadınlar çalıştıran Siegal’ın elemanlarından biri, yaklaşan bir davetle ilgili olarak patronunun kendisine, “Kesinlikle Jeffrey’den uzak dur!” dediğini anlattı.

Jeffrey’den uzak durmadığı için başı derde giren Siegal oldu. Epstein 2019’da tekrar tutuklandığında Siegal uzun yıllar boyunca bir çıkar ilişkisi ve teması sürdürdüğü kötü adamımız hakkında, “onunla ilişkimden ötürü ve beni kullanmasına izin verdiğim için utanıyorum” açıklaması yaptı, ama epey prestij ve ilişki kaybetti.
 
Dubin’ler ve İsveçli kızın hikâyesi
 
Eva Andresson Dubin, eski bir model ve İsveç güzeliydi. Jeffrey Epstein’in eski sevgilisiydi. Yatırım fonu yöneticisi Glenn Dubin’le evlendi, çift, kötü adamımızın yakın dostu oldu. Epstein hapse girip çıktıktan sonra ona sahip çıktılar. Eva Dubin, “Cezasını çekti, artık düzelir. İkinci bir şansı hak ediyor,” diye düşünmüş, ama yanılmış. Böyle anlattı. Şimdi bütün o genç kızları düşününce çok üzülüyormuş.

Size Dubin çiftiyle değil ama uşaklarıyla temas edeceğimizi söylemiştim. Uşak Rinaldo Rizzo’nun, 2016’da mahkemeye ifade verirken ağlayarak anlattığı olayı aktaracağım. Tarih, 2005.

Kız perişan görünüyordu. Evin hanımı, onu getirip mutfağa oturtmuştu. Rizzo şöyle tasvir ediyordu: “Tıpkı size bahsettiğim kızlar Jeffrey’nin evinde nasıl otururlarsa taburede öyle oturuyordu, ifadesiz ve başı önde.” Eva Dubin çıkınca Rizzo kendini ve eşini kıza tanıtmış, kız başını kaldırmamış, doğru dürüst tepki vermemişti. Rizzo, su, mendil, bir şey ister mi diye sormuş, kız cevap vermemişti. Uşak onu konuşturmaya çalışmış, “Jeffrey’nin yanında mı çalışıyorsun?” diye sormuştu. “Evet,” demişti kız. Ne yapıyordu peki? Kız şöyle cevap vermişti: “Jeffrey’nin kişisel asistanıyım.”

Fazla genç görünüyordu. “Kaç yaşındasın?” Kız duraksamadı bile: “On beş!” Uşak hayret etmişti: “15 yaşındasın ve böyle bir konumdasın, ha?” Kız birden sarsılıp gözyaşlarına boğulmuş; uşak, yanlış bir şey söylediğini hissetmişti; ve kızın ağlamayı kesmeyeceğini. Eşiyle birlikte kızı teselli etmeye çalışmışlar, bardağına su koymuşlar, yeni mendil vermişler, hiçbiri onu yatıştıramamıştı.

Sonra, kız şok halinde, uşakla eşinin inanmakta zorlandığı şeyler anlatmıştı: “Adadaydım. Ghislaine ve Sarah seks yapmamı söylediler. Olmaz, dedim.” Sarah Kellen kızın telefonunu ve pasaportunu almış, Maxwell’e vermişti. Kızı tehdit etmişler, “Bundan kimseye sözetmeyeceksin,” demişlerdi. Rizzo, anababasına haber verip vermediğini sorduğunda, “Bu konuda konuşmama izin yok,” demişti kız. Epstein de kimseye bir şey dememesi konusunda kızı tehdit etmişti. Kız titremesini durduramıyordu. “Korkuyordu,” dedi uşak.

Dışarıdan ayak sesleri duyulunca kız konuşmayı kesmişti. Eva Dubin gelmiş ve kızın bundan böyle kendisinin yanında çalışacağını söylemiş. Çocuk bakacakmış. Kız bir ay kadar sonra, Dubin ailesi ve hizmetkârlarıyla birlikte uçaktaymış. Rizzo, “İsveç’te bir havaalanında bıraktık onu,” dedi.

Hikâyede şu ayrıntı güme gitmesin: evin sosyetik hanımı, bir badireden, dostlarına da zarar vermeden kurtarmaya giriştiği kızı evine getiriyor, ama kendi yaşadığı mekâna sokmuyor, hizmetkâr mekânı mutfağa, uşakla hizmetçinin yanına bırakıyor. Dengi olmayan kızı şoktan çıkarma görevi şüphesiz evin hanımının değil.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet
12- “Madame”: Ghislaine Maxwell

13- “Evin hanımı”nın rolleri
14- Virginia: Modern zaman kölesi
15- Zayıf yerinden yakalamak
16- Ekip: Avcılar, asistanlar

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.