Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / ÜMİT KIVANÇ / Ekip: Avcılar, asistanlar
01 Eylül 2019

Ekip: Avcılar, asistanlar

2010’daki Prens Andrew soruşturmasından sonra Sarah Kellen nasıl Sarah Kensington olduysa, Nada Marcinkova da Nadia Marcinko olmuştu

Epstein’in Palm Beach, New York, Virgin Adaları ve New Mexico’da kurduğu çarkların döndürülmesi kolay değildi. Para karşılığı zengin bir adama üstü çıplak masaj yapacak, ötesine de ayak uyduracak kız aramak, kızların trafiğini ayarlamak, mesele çıkarsa halletmek, o arada patronun özel olarak kendilerinden isteklerini yerine getirmek, kâh onunla kâh kızlarla seks oyunları oynamak, özel beceri ve gayret gerektiren bir mesaiydi. Epstein bu yüzden, çekirdek elemanlarına yılda 200 bin dolar veriyor, onları en lüks kuaföre gönderiyor, New York’un en pahalı lokantalarından yemek yemelerine imkân tanıyordu.

2008’de Epstein’e konforlu bir güya-hapis yaşantısı, bin türlü ayrıcalık, suçunun yüzde birine karşılık düşmeyen hafif ceza sağlayan anlaşmanın en önemli sonuçlarından biri, Epstein’in çekirdek ekibinin yırtmasıydı. Anlaşmada, Epstein’in işbirlikçilerinin soruşturulmayacağı, yargılanmayacağı hükme bağlanmıştı. Şimdi, mağdurlara bildirilmediği için zaten baştan gayrimeşru olan bu anlaşmanın geçersizliğine hükmedilirse, özellikle dört kadın için bu çok kötü haber olacak.
 
Sarah Kellen

Palm Beach’teki kızların çoğu, polise, gelip giden kızların çetelesini Sarah’nın tuttuğunu anlatmışlardı. Onun Epstein’i istediği her şeyi gözü kapalı yapacak kadar sevdiğini söylüyorlardı.
2018’in Kasım ayında, Miami Herald sekiz ay sonra ikinci defa tutuklanmasına yolaçacak yazı dizisini yayımlamaya başladığında, Epstein ilk iş, iki kişiye para gönderdi. Birine 100, birine 250 bin dolar. Bu belli ki sus payıydı. Kaçın kurası adam sırf sevgiye güvenemiyordu haliyle. Özellikle bir zamanlar kendisine büyük tutkuyla “asistanlık” yapan fakat şimdi kendilerine yeni hayatlar kurmuş olan kadınların, unutturmak istedikleri geçmişten bugüne uzanarak sırta dayanmış hançere dönüşebilecek sevgisine.

Paranın gönderildiği kişilerin isimleri açıklanmadı. Ancak kaynaklar tarif vermişlerdi. Mâlûm anlaşma sırasında Florida savcıları tarafından “işbirlikçi diye kayda geçirilen” bir kişi ile “sadece işbirlikçi olarak değil, cinsel amaçlı insan kaçakçılığı işinde Epstein’e yardımcı” olarak da New York’taki iddianamede adı geçen bir başkası sözkonusuydu.

New York Times haberini bu tarifle yetinerek yaptı, ama Washington Post haberinde dört isim sayıldı: Sarah Kellen, Adriana Ross, Lesley Groff ve Nadia Marcinkova. Para hangi ikisine ödenmişti?

En yüksek paranın gönderilmiş olabileceği isim için ilk aday, Sarah’ydı. Kızların trafiğini ayarlayan, geldiklerinde onları karşılayan, çoğu zaman merdivenlerden masaj odasına çıkarken onlara eşlik eden, masaj masasını hazırlayan, yağları veren oydu.

Yıllarca Epstein’e hizmet ettikten ve o komik hapse düştüğünde de patronunu “onlarca defa” ziyaret ettikten sonra, sarı saçlarını kumrala çevirmiş, 2010’da, Prens Andrew’nun küçük kızlarla ilişkisi olup olmadığına dair soruşturmada ifadesi alındıktan sonra Sarah Kensington olmuştu. Bir ara Sarah Bonk safhasından geçtikten sonra, NASCAR yarışçısı Brian Vickers’le evlenince Sarah Lynnelle Vickers oldu. Uzun süre Hawai’de yaşamıştı. Vickers’la orada tanıştılar, 2013’te evlendiler.

Sarah iç mimar olarak ortaya çıkıvermişti. Singapur, New York, Miami, Tokyo ve Capri’de görülmüştü. Çiftin New York, Miami ve Kuzey Carolina’da evleri vardı, bazen onda bazen bunda kalıyorlardı.SLK Design adıyla Mayıs 2012’de kurduğu firmanın Facebook sayfasında, “Sarah’nın ilgi alanları” şöyle sıralanıyordu: “moda, fotoğrafçılık, seyahat, lezzetli yemek, tasarımla ilgili her şey”. Verilen bilgiye göre, Karaipler ve Paris’te apartman renovasyon ve yönetim işleri yapıyordu. Varlıklı evsahipleri için kapıcılar, aşçılar ayarlıyor, ev eşyası (yemek takımları, mobilya, sanat eserleri) temin ediyor, çiçek-bitki tasarımları ve iç mimarî işleri yapıyordu. Buradaki bir tesadüf, The Daily Beast muhabiri Pilar Melendez’in gözünden kaçmamıştı: Sarah’nın faaliyet gösterdiği yerlerde Epstein’in konutları vardı. Ve tesadüf bu kadarla kalmıyordu. Sözkonusu firma New York merkezliydi ve ofisi çok ilginç bir yerdeydi. Nadia’dan da azıcık sözedelim, öyle aktarayım.

Sarah’yı anlatırken, elbette vaktiyle ağa düşürülen kızların hayatında onun nasıl bir rolü olduğunu ortaya dökmek gerekecek. Bu gerekli işi bizim için, Epstein’in dostu olan bir çiftin uşağı yerine getirecek. Biraz daha ileride.

Soyadını, tipini değiştirerek, evlenip her fırsatta mutlu çift görüntüsü vererek, Epstein’in hizmet çemberinden uzaklaştığı izlenimini yaratan Sarah, 2012’de Manhattan’da, Madison Avenue’da -eski??- patronuyla sohbet ederek yürürken görüntülendi. Sonra da Epstein’in meşhur evine gittiler. Konuşacakları bitmemiş olmalıydı.
 
Nada Marcinkova

Nada, olayımızdaki en tuhaf figürlerden biri. Güzelliği hemen göze çarpan bir genç kız olarak Epstein’in evindeydi. Epstein onu “Yugoslavya’dan aldığını” söylüyordu. Nasıl almıştı, “almak” ne demekti? “Ailesinden satın aldım” dediği de olmuştu. Eve gelen kızlardan birine Nada için, “benim seks kölem” demişti. Alıp getirdiğinde kız 15 yaşındaydı.Eve girip çıkan kızların hemen hepsi Nada’yı hatırlıyordu, çünkü masaja gelen kız eğer ileri gidilmesine izin verirse, Epstein Nada’yı çağırıyor, kızla seviştiriyordu. Kendisi onları izleyip mastürbasyon yapıyor, bazen onlara katılıyordu. Epstein hapisteyken Nada onu onlarca defa ziyaret etti.

2010’daki Prens Andrew soruşturmasından sonra Sarah Kellen nasıl Sarah Kensington olduysa, Nada Marcinkova da Nadia Marcinko olmuştu. Sarah nasıl bir iç dekorasyon-renovasyon firması kurduysa, Nadia da hem pilotluğa başlamış hem de Aviloop’un CEO’su olmuştu! Şirket, uçuş dersleri veriyor, ihtiyaca göre uçuş ekipleri kurmaya yardımcı oluyordu, internet sayfasındaki bilgilere göre.

Federal Havacılık Dairesi’nden sertifikalı uçuş eğitmeni ve Gulfstream II, III & IV pilotu eğitmeni Nadia Marcinko, sosyal medyada “Global Girl” adıyla tanınıyor ve kendini şöyle tanıtıyordu: “Global Girl, uluslararası pazarlama ve reklamcılık dünyasında uluslararası model ve sözcü olarak yıllar geçirdi. Müşterileri arasında Chanel, Christian Dior, Valentino, Vogue, MTV vardı. Modellik işindeki başarılı yıllarından sonra daha uzun podyumlar için hazırdı ve lisanslı ticarî pilot oldu.”

Marcinkova önce “Gulfstream Girl” adıyla ortaya çıkmıştı, ancak Gulfstream Aerospace Corp., markasını kullandığı için 2013’te onu dava etti, o da “Global Girl” oldu.

Gulfstream’ler, iş âlemi ve devlet-siyaset zenginlerinin en çok tercih ettikleri özel uçaklar. Nadia iyi yere dükkân açmış gözüküyor.

Gelelim tesadüflere. “Global Girl”ün firmasının da, Sarah’nın SLK Designs’ının da web sayfalarının domain isimleri Arizona merkezli aynı şirket tarafından tescil edilmişti. Bu, kendisinden alan adı alanların isimlerini ve iletişim bilgilerini gizli tutan şirketlerdendi.

Cılız bir bağlantı, evet. Zaten öbür “tesadüf”ün yanında lafı bile edilemez. Epstein’le de birbirleriyle de alâkaları kalmamış görünen Sarah ile Nadia’nın şirketlerinin ofis adresleri aynı binadaydı! Manhattan’da, büyük hissesi Jeffrey Epstein’in kardeşi Mark’a ait binada! Burada daireler 2-2,5 milyon dolara satılıyordu.

Marx Epstein, 2015 yılı başında, The Guardian’dan Jon Swaine’nin telefonuna cevap verdi. “Binadaki dairelerin çoğu bana ait,” dedi. “Fakat bahsettiğiniz firmaların adını duymadım.”

Kardeşine göre, binada Jeffrey Epstein’e ait herhangi bir mülk yoktu. Nasıl olmuş da, Jeffrey’nin asistanları bu binada yer tutmuşlardı? Mark Epstein, “kiralamışlardır, ne bileyim” mealinde bir cevapla geçiştirdi. Peki, kardeşinin asistanlarının yaşadığı veya şirketlerinin adresi gösterdiği daireler Mark Epstein’e mi aitti? “Bilmiyorum,” dedi adam, “bilsem de bu size vereceğim bir bilgi değil.”

Bu binayı ve bu bilgiyi özellikle önemli kılan şeyden henüz bahsetmedik. Lafı “model ajanı” Jean Luc Brunel’e getirdiğimizde bahsedeceğiz. Şimdi kısaca söyleyeyim: New York’ta -ve muhtemelen moda sektörü için önemli-işlevli başka şehirlerde- model adayı -kimisi küçük yaştaki- genç kızların veya henüz isim yapmamış model genç kadınların “getirilip” grup grup barındırıldığı apartmanlardandı burası.
 
Lesley Groof

“Asistanlar” ekibinin üçüncü elemanı Groof, öğrenildiğine göre, masaj trafiği için kızlarla irtibat da kuruyor, seyahatlerin organize edilmesine de bakıyordu. Anlaşılan bu işi çok iyi yapıyor ve herhalde konukların kimliklerinden ötürü fazla hassas bilgiye sahip oluyordu ki, 2005’te bebeği doğduğunda Epstein ona bir Mercedes aldı ve tam gün dadı tuttu. Kötü adamımızın henüz işbilir işadamı kimliğiyle sükse yaptığı zamanlardı. New York Times, onun “Lesley’i anneliğe kaptıramam” sözlerini haber yapmaya değer bulmuştu.
 
Adriana Ross

Ekibin dördüncüsü. Asıl adı Adriana Mucinska. Polonyalı bir modeldi, 2002’de Florida’ya geldi. Nasıl gelip burada bu ekibin parçası olmuştu, az buçuk tahmin edebiliyoruz. Model adaylarının barındırıldığı apartmanlardan birinde kalmıştı gelmeden. Hani büyük kısmı Jeffrey Epstein’in kardeşi Mark’a ait olan şu meşhur binada. Adriana’nın plan-program işleriyle de ilgilendiği söyleniyordu, ama galiba esas işlevi, o her zaman ortalıkta bulunan güzel genç kadınlardan biri olmaktı. Uçakta hostes gibi hizmet eden kadınlardan bahsediliyordu. Belki onlardan biriydi de. Prens Andrew soruşturmasında onun da ifadesi alındı. O da kimsenin kendini suçlu çıkaracak ifade vermeye zorlanamayacağına dair anayasa ek maddesine (5. Ek) dayanarak konuşmadı. Gazetecilere izini kaybettirmişe benziyor.

Muhtemelen Epstein’e “çalıştıkları” sırada bu dörtlüden yalnız Nadia 18 yaşından küçüktü, ötekiler değildi. Son isim kombinasyonu ile Sarah Vicker şu anda 38-40 yaşlarında. Lesley Groof 51 yaşında.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet
12- “Madame”: Ghislaine Maxwell

13- “Evin hanımı”nın rolleri
14- Virginia: Modern zaman kölesi
15- Zayıf yerinden yakalamak

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.