Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / ÜMİT KIVANÇ / Virginia: Modern zaman kölesi
30 Ağustos 2019

Virginia: Modern zaman kölesi

Kız şaşırıyordu: O da kadın. Bir kadın böyle şeylere niye razı gelir?

“Eğitim hemen başladı,” diye anlattı Virginia Giuffre, Miami Herald muhabirine. “Oral seks nasıl yapılır, nasıl sessiz durmak gerekir, hizmetkârca davranış, Jeffrey’e istediği her şeyi vermek nasıl yapılır.”

Ghislaine Maxwell ona “biz seni eğitiriz” demişti; kasıt buydu.

Virginia’yı (soyadı henüz Roberts’ti, bugün Giuffre), Donald Trump’ın Mar-a-Lago tesisinde gardropçuluk yaparken görmüşlerdi. Maxwell arabanın içinde onun çıkmasını bekledi, yanına çağırdı. Epstein’in evinde çalışan, şöförlük de yapan Juan Alessi direksiyondaydı. Maxwell’i “masözler” için oralara kartvizit bırakabilsin diye Palm Beach’teki spa’lara taşıyan şu şöför. Alessi konuşmaya şahit olmuş, ertesi gün, kızın villaya geldiğini görmüştü.

Maxwell, Virginia’ya, “Bir tanıdığım var,” demişti. “Seyahatleri için ona masajcı arıyoruz.” Kız, “Ben sadece tek masaj kitabı okudum şimdiye kadar, pek tecrübem yok,” diye cevap verdi. Maxwell, “Seni yetiştiririz,” dedi. “Eğitim görmeni sağlarız. Mülakatta başarılı olursan sana hayatında çok yardımcı oluruz. Eğer tanıdığım senden hoşlanırsa, tahmin edersin, senin için işler iyi gider. Seyahat edersin. Çok para kazanırsın.”

Kız villaya ilk defa geldiğinde Maxwell kıza giysilerini çıkarmasını ve Epstein’e oral seks yapmasını buyurmuştu. Virginia 16 yaşındaydı. Ve arkasında epey acılı bir geçmiş ve acılı cinsel tecrübeler vardı.

Virginia’nın anlattığına göre, “eğitim”in çoğunu Ghislaine Maxwell yürütüyordu. Kız şaşırıyordu: O da kadın. Bir kadın böyle şeylere niye razı gelir?
 
Ağır konukları “ağırlamak”
 
Virginia’ya göre, onu Epstein’in birtakım “ağır” konuklarıyla sevişmeye yollayan da Maxwell’di. “Bütün hayatım bu adamlara zevk vermek ve Ghislaine ile Jeffrey’i mutlu etmek etrafında dönüyordu,” diye anlattı Virginia. “Onların da bütün hayatları seks etrafında dönüyordu.”

Virginia, yalnız Epstein için “eğitilmemişti”. Epstein’in yanında dört yıl kalmış, ikinci yıldan itibaren Epstein onun dostlarına ve ağır konuklarına da hizmet vermesini istemeye başlamıştı. Kendi ifadesiyle, “dünyaca ünlü bir bilimadamı”, “bir liberal politikacı”, “bir otel zinciri sahibi” ve bir “yabancı devlet başkanı”, memnun etmesi için görevlendirildiği erkekler arasındaydı. Eski New Mexico valisi Bill Richardson’la eski Senato çoğunluk lideri, Demokrat Maine senatörü George J. Mitchell’i ismen saydı Virginia. “Hiçbiri bunu tuhaf bulmadı,” diye anlattı. “Saydığı” kodaman konuklar bunlarla sınırlı değildi.

Ghislaine Maxwell’in arkada samimiyetle güldüğü bir fotoğraf karesinde, kısa tişörtünün açıkta bıraktığı beline sarılmış, hafif şaşkın duran Prens Andrew bunlardan biriydi, kızın iddiasına göre.Londra’daydılar. Ghislaine Maxwell, Virginia’ya, “Alışverişe gideceğiz. Sana bir elbise almamız lazım,” demişti. “Çünkü bu gece prensle dans edeceksin.” Prens Andrew kaldıkları eve gelmiş. Ghislaine ona çay ve bisküit ikram etti, diye anlattı Virginia. Prensin eski eşi Sarah Ferguson, Maxwell’in yakın dostuydu, ondan sözetmişler, Andrew’in kızları hakkında konuşmuşlar. Sonra dördü yemeğe çıkmışlar, yemekten sonra gecekulübünde kızla Andrew sahiden dans etmişler. Sonrasına dair ayrıntı bilmiyoruz.

Palm Beach skandalında Epstein’i kurtaran avukatlar heyetinin ve Harvard’ın en ağır toplarından Alan Dershowitz de, Virginia’nın, yattığını mahkeme ifadesinde söylediği erkekler arasındaydı. Aslında kızların birilerine “sunulması”yla ilgili iddiaların en çarpıcılarından biriydi bu.

Buckingham Sarayı ve Dershowitz, belirtmeye gerek yok ki, bu iddiayı kesin ifadelerle yalanladılar. Dershowitz, “Karımdan başkasıyla seks yapmadım,” dedi. Başka neler dedi, sondan iki önceki bölümde öğreneceğiz. Virginia Giuffre ise ikisiyle de birden fazla defa yattığını söylüyordu. “Dershowitz’le Epstein’in değişik mekânlarında altı defa yattım,” diyordu.

İngiltere’de reşit sayılma yaşı 17 olduğundan, prensle yattığı sırada bu yaşta olan Virginia çocuk sayılmıyordu. Ama Dershowitz’le ilk yattığında 16 yaşında olmalıydı. Florida’da 18 yaşından küçükler reşit sayılmadığından, bu eylem kanıtlansa Dershowitz’in başı büyük belaya girebilirdi. Hâlâ girebilir.

2002 Eylül’ünde Epstein’in “Lolita Express” adıyla ünlenen uçağı altı hafta boyunca Avrupa ve Kuzey Afrika’yı turlarken, Virginia da uçaktaki kızlardan biriydi. Bu gezinin dokuz gününe eski ABD başkanı Bill Clinton da katılmıştı. Clinton’lı kısmın amacı, HIV/AIDS hastalıklarını önleme çalışmaları olarak duyurulmuştu.
 
Virginia’nın öyküsü
 
Virginia Roberts, Ghislaine Maxwell için, “bir kadın bütün bunlara niye razı gelir?” diye soruyordu ya, aynı soru elbette onun için de sorulabilir. Bazı etkenleri gözetmek kaydıyla: Bu kız 16 yaşındaydı, yoksuldu, başından bayağı berbat şeyler geçmişti ve bu geçmişi ona herhangi bir gelecek vaat etmiyordu.Miami Herald muhabiri Julie K. Brown, Virginia’yla uzun uzun konuştu, onun çocukluk-ergenlik hikâyesini de bize aktardı. Kız 11 yaşındayken bir aile dostunun cinsel tacizine mâruz kalmıştı. 12’sinde, ot içiyor, okul kırıyordu. 13’üne geldiğinde yetiştirme yurtlarının birinden çıkıp öbürüne giriyordu. 14’ünde artık sokaktaydı. Yaşlı bir insan kaçakçısının eline düştü. Bir apartman dairesine kapatıldı ve aylarca pedofillere satıldı. 2000 yılında fuhuşla suçlandı. Doğup büyüdüğü West Palm Beach’e döndü ve kendini toplamaya çalıştı. O yaz, 16 yaşındayken, Donald Trump’ın Mar-a-Lago’sunda bakım işlerinde çalışan babasının aracılığıyla gardropçu olarak işe girdi. Ve Maxwell onu buldu.

Epstein’le Maxwell’in yanındayken, çıkıp yeni küçük kızlar bulmak, herkes gibi Virginia’nın da görevleri arasındaydı. Teenager’ların toplaştığı, alışveriş merkezleri gibi yerlerde dolaşıyor, “zengin bir adama masaj yapacaksın, çok para alacaksın” teklifiyle kızları eve çekiyordu.

Virginia sonradan, Epstein’in mütemadiyen, aralıksız orgazm peşinde, her gün yeni yeni kızlar istemesini gerçi “hastalık” olarak niteledi. Ancak 200-300 doları birarada görmemiş kızları kendisi için “leblebi-çekirdek” bile sayılmayacak bu paraları azar azar ortaya sürerek yoldan çıkarıp cinsel tatmin sağlayan zengin adamın tutumunda eğer hastalık varsa, bu mutlaka sınıfsal bir hastalık da olmalıydı.

Epstein ve Maxwell nereye giderse Virginia onlarla birlikte seyahat etmeye başladı. New York’taki çok katlı evde, New Mexico’daki çiftlikte, Virgin Adaları’ndaki malikânede hep onlarla -ve konuklarla- birlikteydi. Yıllarca, Virginia’nın deyişiyle “tuhaf bir aile gibi” yaşadılar. “Patlamış mısır yeyip Sex in the City seyrediyorduk, arada ben Jeffrey’e oral seks yapıyordum…” diye anlattı (Miami Herald videolarından birinde).

Virginia’nın anlattıkları arasında, zamanında beklenen gürültüyü koparmayan, belki şimdi, Epstein’in ölümünden sonra, basının yeniden üzerine eğilebileceği, önemli bir ayrıntı vardı. Kızın iddiasına göre, Epstein konutlarına çok sayıda kamera koydurmuştu ve önemli konuklarının cinsel tuhaflıklarını “kızlardan” öğrenmeye çalışıyordu. Bu konudaki istihbaratın geliştirilmeyişi şimdilik garip bir vaziyet olarak öylece duruyor.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet
12- “Madame”: Ghislaine Maxwell

13- “Evin hanımı”nın rolleri

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.