Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / ERKAN SAKA / Teyitten para kazanma amaçlı bir girişim: Factal
13 Ocak 2019

Teyitten para kazanma amaçlı bir girişim: Factal

Factal profesyonel gazetecilerden oluşan bir ekiple kurumsal müşterilere doğrulanmış haber hizmeti sunmayı hedefliyor

 

Geçtiğimiz günlerde Factal adlı bir girişimi inceleme fırsatı buldum. Doğrulama iddiasındaki birçok kuruluşun aksine Factal herkese açık değil. Kurucuları ileride böyle planları olduğunu söylese de içerikleri şu aşamada kamuya kapalı. Hizmetleri abone olan şirketlere/ kuruluşlara yönelik.

Buzzfeednews’deki bir analize göre Factal, sosyal medyadan otomatik olarak haber değeri taşıyabilecek sinyalleri çekmeyi hedefleyen Dataminr ile 24 saat son dakika haberi sunabilen büyük medya kuruluşları arasında bir yerde konumlanıyor.  

Dataminr de ilginç bir girişim. Makine öğrenimi ve diğer teknolojileri kullanarak müşterilerine ilgili gelişmeleri anlık olarak bildiriyor. Bu girişimin de öncelikli hedefi büyük şirketler, ve daha çok şirketlerin ürünleriyle ilgili bir olay olursa bunları bildirmeyi hedefliyor.

Factal profesyonel gazetecileri istihdam etmesiyle Dataminr’den ayrılıyor. Ama bu hâliyle de NewsGuard adlı bir girişime benzemiş durumda. NewsGuard profesyonel bir gazeteci ekibiyle ABD’de yayın yapan 7500 haber sitesini takip edip bir “güvenilirlilik” reytingi üretmeyi planlıyor. Böylece çevrimiçi dezenformasyon ve yanlış bilgilendirmelerle mücadele edecek ve reytingleri sayesinde reklam verenler için daha güvenli bir ortam yaratacaklar. Sosyal ağ platformlarına ve arama motorlarına entegre oldukça etkilerinin de artacağını ümit ediyorlar.

Factal’a gelince, profesyonel gazetecilerden oluşan bir ekiple kurumsal müşterilere doğrulanmış haber hizmeti sunmayı hedefliyorlar. Seattle merkezli girişimin önemli bir avantajı var: Kurucuları ve çalışanları arasında daha önce milyonlarla kişinin takip ettiği Breaking News adlı bir uygulamayı geliştiren kişiler bulunuyor.

NBC’nin satın alıp iki yıl önce kapattığı Breaking News zamanında 9 milyon Twitter takipçisine ve 20 çalışana sahipti. Factal yönetimi yeni yatırımlar aldığı taktirde dünyanın birçok noktasından profesyonel gazetecileri istihdam etmeyi planlıyor.

Factal bir bakıma aynı formülü uygulayacak: teknoloji sayesinde sosyal medya ve haber kuruluşlarından “sinyaller sezilecek” ve bunlar editörler tarafından değerlendirilecek.

Görebildiğim kadarıyla her an iki kişi nöbette oluyor sistemde. Ancak sıradan kullanıcıya hitap etmek yerine herhangi bir noktada çalışanlarına, tesislerine ve benzeri varlıklarına tehdit oluşturacak durumları şirketlere bildirmeyi hedefliyorlar.

Deneme olarak bir petrol şirketini arattım. Şirketin California’daki bir petrol istasyonu yakınlarında elinde bomba olduğunu söyleyen bir kişiye ve buna SWAT timlerinin müdahalesine dair son dakika haberleri geçiyordu örneğin.

Factal’ın beta denemesine 30’dan fazla Fortune 500 şirketi katılmış. Henüz fiyatlandırma politikasını belirlenmemiş olsa da abonelik sistemiyle bir gelir yaratılması planlanıyor. Kurucuları doğrulanmış enformasyonun hızlı bir şekilde ulaştırılmasını en büyük değerleri olarak görüyorlar.

Bir göz atmak isterseniz Factal’ın hakkında kısmı kamuya açık.

sakaerka@gmail.com

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.