Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / HACER FOGGO / Romanlar çok gülerler, peki siz kime gülüyorsunuz?
23 Aralık 2017

Romanlar çok gülerler, peki siz kime gülüyorsunuz?

Meclis’ten geçmiş olan Roman Strateji Planı’nı devlet politikası olarak hayata geçirin...


Sahi siz neden gülüyorsunuz?
 
CHP Roman milletvekili ne zaman kürsüye çıksa gülüşmelerin de ardı arkası kesilmiyor. Bütün konuşmalarını tek tek izleyin gülüşmeleri de göreceksiniz.
 
Siz aslında Özcan Purçu’ya gülmüyorsunuz. Sahi siz kime gülüyorsunuz ?
Sulukule’de AKP’li belediyenin yaptığı kentsel dönüşümde evini yıktığınız 63 yaşındaki Gülsüm teyzeye mi gülüyorsunuz? İyi, daha fazla gülmek istiyorsanız Darülaceze’de ziyaret edin kendisini...
 
Menderes’e bağlı Pirentepe’deki sekiz çadırdan birinde çöpte bulunan eski bir koltuğun üzerinde geçen yıl ölen, minicik, zayıf çelimsiz, 78 yaşındaki Mahmure Meg’e mi gülüyorsunuz yoksa?
 
Pendik’te açık arazide yaşamak zorunda kalan Romanlara mı, kirasını ödeyemediği için yine o arazide bir çadıra sığınan zihinsel engelli Sinan Pelit adlı çocuğun İSKİ’nin açık havuzunda ölmesine mi gülüyorsunuz?
 
Selendi’de Roman mahallesinin halkı, MHP’li belediyenin megafondan kustuğu nefret söyleminden cesaretlenen kalabalıklarca linç edilirken korkuyla sandığa saklanan ve sabah sürülen Romanlara mı?
 
Yok yok; siz arka sıralarda oturan Roman çocuklara gülüşüyorsunuz.
 
CHP’li Kadıköy Belediyesi’nin 2006 yılında yıktığı Küçükbakkalköy’deki Roman mahallesinden kovulan, Ataşehir kaymakamlık binasının hemen arkasına kurduğu bir metrekarelik çadırda açlıktan ölen İsmail Gani’ye mi gülüşüyorsunuz yoksa?
O gülüşmeleriniz Roman mahallerinde uyuşturucu tacirleri tarafından 50 kuruşa satılan bonzai ile sokaklarda ölen geleceksiz gençlere olmasın? Çatısı akan evlere hurdasını yığan, 1 ton hurdayı 15 liraya satan, yine de çocuklarını okula göndermekten vazgeçmeyen Romanlara mı?
Doğrudur, Romanlar çok gülerler. Neden biliyor musunuz? Ayakta kalmanın tek şartıdır gülümsemek, her şeye rağmen gülümsemek. Umut bağlarlar siz onların kapısını oy için çaldığınızda sözlerinize, vaatlerinize inanırlar, sizin istediğiniz şekle girmeye çalışırlar. Sonrası hayal kırıklığı, sonrası umutsuzluk yine kendilerine, içlerine kapanırlar. Yine sosyal dayanışma vakıflarında erzak, kömür kuyruklarında geçer hayatları...
 
Sahi siz neden gülüyordunuz?
 
Mecliste sıra sıra dizilip fotoğraf çektiren Roman temsilcilerini gördüğünüzde sorunları çözdüğünüze mi inanıyorsunuz?
 
Makamınızda ellerinde dosyalar, kendilerini savunan kardeşlerini size şikâyet etmeye mecbur bıraktıklarınıza mı yoksa bu gülmeleriniz?
 
Ben son olarak diyorum ki, sayın politikacılar, bunca yıldır görünür olmak için çabalayan toplumun en alttaki, en yoksul insanlarına gülüşmeyi bırakın! Sosyal yardımlarda bile ayrışmaya giderek, kendinize biat ettirmekten vazgeçin! Biliyor musunuz, ya da farkında mısınız ki, aslında hangi partiden olursanız olun, Roman toplumunun  onlarla el ele verip çözmeniz gereken dağ gibi sorunları var. Hâlâ, 6 milyona yaklaşan Roman nüfusunun içinde üniversiteli, bin kadar genç  ya var, ya yok. Sınavı kazandığı halde ulaşım parası olmadığı için üniversiteye gidemeyen gençler tanıyorum. Halen binlerce Roman aile, sadece sosyal yardımla yaşıyor, yüzde 70’e varan okul devamsızlık oranı söz konusu; halen çadırlarda yaşayan yüzlerce aile var, mahallelerde kreş yok, okuryazar oranı en düşük toplum, kimsesiz çocuklar var ve de halen bütün dünyada olduğu gibi burada da erken yaşta ölüm en fazla Romanlar da...
 
Şimdi bütün bunları görmezden gelip, utanmadan sıkılmadan kendi içlerinde yükselen nefreti körüklemeye ve gülmeye devam mı edeceksiniz?  
 
Şimdi TBMM’de hepiniz gülüşmelerinizi yavaşça yere bırakın ve öncelikle açık ve şeffaf bir biçimde, hep birlikte, siyasi bir beklenti içine girmeden Meclis’ten geçmiş olan Roman Strateji Planı’nı devlet politikası olarak hayata geçirin. Yapacağınız tek şey var: Eşit haklara ulaşmaları için çabalamak. Ulaştıklarında emin olabilirsiniz ki sizlere gerçekten birçok şeyi değiştirecekler.
 
“Yürüyen Boğa” diye de bilinen bir Kuzey Amerika yerlisi olan Tatanga Mani der ki “Barış ve mutluluk her an mevcuttur. Barış ve mutluluk her adımdadır. Ruhun meseleleri için siyasi çözümler yoktur.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.