Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / FİGEN A. ÇALIKUŞU / ABD ordusunda kaç bin trans var?
07 Ağustos 2017

ABD ordusunda kaç bin trans var?

Türkiye’de henüz durum kıyafet aşamasında. MTV Müzik Ödülleri’nin cinsiyet ayrımındav vazgeçtiği noktaya epey yol var


 
Bu yıl, 26 Ağustos’ta Kaliforniya’da 33’üncüsü düzenlenecek olan MTV Video ve Müzik Ödülleri yeni bir karar aldığını açıkladı.
 
‘’En iyi kadın’’ ve ‘’En iyi erkek’’ kategorilerini birleştirdiğini müjdeleyen MTV, artık cinsiyete dayalı karar vermeyecek.
 
Böylece ‘’en iyi’’ kavramı cinsiyetten bağımsız belirlenecek, kadın-erkek ayrımı ortadan kalkacak, ‘’insan’’ olması gerektiği gibi öne çıkacak.
 
MTV Müzük Ödülleri bu yeni düzenlemeyle bundan böyle 15 dalda verilecek.
 
15 ayrı dalda 80 adayın olduğunu, rap müzik sanatçısı Kendrick Lamar’ın 8 ayrı dalda en çok aday gösterilen şarkıcı olduğunu, onu da Katy Perry’nin 5 ayrı dal ile takip ettiğini de anımsatayım.
 
MTV Müzik Ödülleriyle başladık, Amerika ve cinsiyet konusunda bir parça daha kalalım derim.
 
ABD Başkanı Trump Twitter hesabı üzerinden ‘’trans bireylerin’’ bundan böyle Amerikan ordusunun hiçbir kademesinde yer alamayacağını belirtti.
 
MTV kadın-erkek arasındaki cinsiyet ayrımına son veriyor olsa da, Trump ‘’trans birey’’ olarak üçüncü bir kategori vurgusu yaparak, o kategoriyi askerlik içinde saf dışı ediyor.
 
Trump’ın bu yeni kararı hemen hemen tüm kesimlerden büyük tepki aldı; demokratlar, Hollywood, LGBTİ aktivistleri ve en mühimi Cumhuriyetçiler yasak kararına karşı çıktı.
 
Ama daha önemli bir durum var o da ABD Genelkurmayı’nın tavrı.
 
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, trans bireylerin orduda görev almasına yönelik  Pentagon politikasında değişiklik olmadığını, Başkan’dan imzalı emir gelene kadar ve bakan yeni yönetmelik hazırlayana dek de olmayacağını duyurdu.
 
Dunford ‘’ABD ordusu tüm personeline saygıyla davranacaktır’’ dedi.
 
Halbuki, Trump seçim kampanyası sırsasında LGBTİ bireylerinin haklarını da savunma sözü vermişti. Üstelik o vaadini gene kişisel Twitter hesabı üzerinden duyurmuştu. Şimdi o attığı tweet de piyasaya çıkarıldı, ortalıkta dönüp dolaşıyor.
 
O tweeti anımsayanlardan biri de cinsiyet değiştiren eski atlet Caitlyn Jenner; ‘’ABD ordusunda bizim için savaşan 15 bin vatansever trans var. Onlar için mücadele etme sözüne ne oldu?’’ diye sordu.
 
700 bin gizli belgeyi Wikileaks’e sızdıran ve geçen yıl Obama’nın özel affıyla serbest kalan, cezaevindeyken de cinsiyet değiştiren eski ordu istihbarat analisti  Chelsea Manning ise ‘’En büyük, en sert ve en zengin ordu birkaç trans için ağlıyor ama F-35’leri fonluyor’’ çıkışında bulundu.
 
Anlaşılan kadın-erkek ayrımını aşan Amerikan toplumu, Başkan Trump üzerinden ‘’trans bireylerin’’ topluma ve devlete entegrasyonu konulu yeni bir tartışma mevziine ilerlemiş.
 
Amerika’nın 2017 yılının ortasındaki cinsiyet üzerinden duruşunun genel bir resmi böyle.
 
Peki, bizim toplumda durum ne, Türkiye’deki genel resim nedir?
 
Vallahi gelin hep beraber bakalım, yalnız iken çok ürkütücü çünkü.
 
Geçen hafta Hürriyet gazetesinin ilk sayfasındaki bir resim üzerinden Türkiye’deki cinsiyet algısı konusundaki büyük resme bakmaya ne dersiniz?
 
Haberin başlığı şöyle; ‘’Kadınlar Yürüdü #Kıyafetimekarışma’’.
 
İstanbul’da yüzlerce kadın ‘’kıyafetime karışma’’ yürüyüşü yaptı. Kadın sivil toplum kuruluşlarının desteklediği yürüyüş önce Kadıköy’de sonra da Maçka Parkı olayı sebebiyle Maçka’da yapıldı ve yenileri de yapılmaya devam ediyor.
 
Biliyorsunuz birçok kadın kıyafetleri bahane edilerek fiilî ve sözlü saldırıya uğruyor. Bu saldırılar artarak devam ediyor.
 
Göstericiler arasında basın açıklaması yapan Dilber Sünnetçioğlu, ‘’Ayşegül Terzi, Ebru Tireli, Melisa Sağlam, Canan Kaymakçı… Her biri ve daha nice kadın kıyafetleri bahane edilerek  saldırıya uğradı. Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar bugün artık yeter diyoruz. Ne zaman ne giyeceğimize, nereye gideceğimize biz karar veririz. Kıyafetimize karışmayın, pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın’’ demiş.
 
Görüldüğü üzere, Türkiye’de henüz durum kıyafet aşamasında. MTV Müzik Ödülleri’nin cinsiyet ayrımından vazgeçtiği noktaya ulaşmamıza anlaşılan epey yol var.
 
Ölümünün ardından 70 yıl geçtiği için telifi serbest kalan, bilimkurgunun babası sayılan  H.G. Wells’in kitaplarından biri de Zaman Makinesi’dir.
 
Zaman Makinesi, H.G. Wells’in klasikleri arasında olmasına rağmen ilk kitabıdır.
 
İcat ettiği makine aracılığı ile zamana hükmeden bir bilim adamının her daim beyni kurcalayan soruların da peşine düştüğü eşsiz bir metindir Wells’in kitabı. 
 
Zamana yolculuk gerçekten de insanoğlunun ilgisiz kalamayacağı çok cazip bir konu.
 
Ben gazete haberlerinden ne geleceğe ne de geçmişe bir yolculuğu, daha ziyade ‘’âna’’ yönelik bir resmi aktarmaya çabaladım.
 
MTV ödüllerindeki ‘’cinsiyetsizlik’’; asker ve transeksüeller; ve Türkiye’de ‘’kıyafetleri’’ için özgürlük arayan kadınlar.
 
Lafı uzatmaya hiç mi hiç gerek yok.
 
Türkiye zaman makinesinin neresinde dersiniz?

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.