Bağımsız Gazetecilik Platformu
Platform for Independent Journalism
Anasayfa / PUNTO24 / Hasan Cemal’e 11 ay hapis cezası verildi, ceza ertelendi
01 Mart 2017

Hasan Cemal’e 11 ay hapis cezası verildi, ceza ertelendi

Gazeteci yazar Hasan Cemal, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını özetleyen yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmekten suçlu bulundu


 
T24 yazarı ve Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) Kurucu Başkanı Hasan Cemal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerine yer verdiği bir köşe yazısında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezası aldı, ceza ertelendi.
 
Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında mahkeme Hasan Cemal’in bir yıl süreyle denetim altında bulundurulmasına da karar verdi. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 51/8. Maddesi gereğince, denetim süresinin iyi halli olarak geçirildiğinin tespiti durumunda ceza infaz edilmiş sayılacak.
 
Hasan Cemal, 16 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan “Diktatör Bozuntusu” başlıklı yazısında eleştiri sınırlarını aşarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırıda bulunup hakaret etmekle suçlanıyordu. Savcı Hasan Cemal hakkında TCK 299. Madde uyarınca 14 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep etmişti.
 
Hasan Cemal ise soruşturma kapsamında verdiği ifadede söz konusu köşe yazısında Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te yaptığı konuşmayı özetlediğini, bu görüşlerin ağır eleştiri niteliğinde olmakla birlikte demokrasinin temeli olan ifade özgürlüğü kapsamında bulunduğunu söylemişti.
 
Davanın ilk duruşması Aralık ayında yapılmıştı.
 
İki “hakaret” davasında beraat etti
 
Hasan Cemal, iki yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "hakaret ettiği" iddiasıyla açılan iki davada 20 Aralık 2016'da beraat etmişti. Yazılardaki ifadelerin hakaret suçu kapsamına girmediğine hükmedilen iki beraat kararında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın suçlamalardan vazgeçmesinin etkisi olmadığını ifade eden Hasan Cemal'in avukatı Fikret İlkiz "Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında müşteki suçlamadan vazgeçse de ceza davası devam eder" demişti. Hasan Cemal'in 4 Ekim 2015'te yazdığı "Sen cumhurbaşkanı ol, hem de..." ve 4 Ocak 2016'da yazdığı "Her Allah’ın günü ‘anayasa suçu’ işleyen bir Tayyip Erdoğan'la..." başlıklı yazıları nedeniyle TCK 299. madde uyarınca iki davada 14'er aydan 4 yıl 8'er aya kadar hapsi isteniyordu.
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
© P24Blog'da yer alan bütün yazılar teliflidir ve yayın hakkı P24Blog'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.